İmplant (Diş Ekme) Nedir?

Dental implantları tarif edecek olursak, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant’ların çeşitleri var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir.

Her Hasta İmplant Yaptırabilir Mi?

Bunun için öncelikle diş hekimi muayenesi şarttır.Çünkü implant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant planlanan bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant muayenesinde neler yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir.

Implant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Çokca merak edilen konuların başında gelir Bölgeye göre uygun anestezi yapıldığında ağrı olmayacaktır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant’ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

Implantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Hayır. Implant’ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.

İmplantların temizliği önemli midir?

İmplant yaptırılmamış olsa bile ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu takdir edersiniz. implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur.

Aşağıdaki şekil implantlı protez ile diş arasındaki farkı anlamada yardımcı olacaktır.

Implantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

Bu konu diş hekiminizin değerlendirmesi sonucu karar verilir. İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak’anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani vakanın durumuna göre hareketli yada sabit dediğimiz protezler yapılabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Eksik her diş için ’bir’ implant gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı ’1’den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

Implant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

Hekiminizle beraber seçilecek doğru implant ve doğru cerrahi yöntemlerin kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2\’den fazla implant konulan vak’alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

Aşağıda genel olarak ön bilgi olması açısından birkaç vaka sıralanacaktır. Bu vakalardan hangisinin size uygun olup olmadığına tabiî ki diş hekiminizin muayenesi ve değerlendirmesi sonucu tedavi süreci izlenecektir.

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybetmiş hareketli protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler.Genellikle dil ve yanak hareketiyle protez hastaların stabil beklentisine cevap veremez. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybetmiş hareketli protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da tutuculuk için protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini prepare etme ( kestirme) zorunluluğu olarak sayılabilir.

d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implant\’ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.Ve bu sayede diş kaybetme yerine diş kazanılmış olunur.

Implant muayenesinde neler yapılacak?

Bu muayenede sizin için farklı bir durum olmayacaktır. Diş hekiminiz öncelikle bölgeyi ağız içinde ardından röntgen desteğiyle bölgeye uygun protezi planlayacaktır. Diğer cerrahi müdahelelerde olduğu gibi bu muayene sırasında da sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Ayrıca hekiminizin öngörüleri doğrultusunda çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi de gerekebilir.

Implantların ömrü ne kadar?

İmplantın ömrü birçok etkene bağlıdır. Hastanın genel sağlığı ve implantların iyi bakımı implant ömrünü etkileyen en önemli etkenlerdendir. Cerrahi açıdan iyi yapılıp,protetik açıdan doğru planlanan ve hastanın da ağız hijyenine verdiği önem sayesinde implant çok uzun yıllar hizmet edecektir. İmplantın ömrünü etkileyen birçok etkeni ve sizin risklerinizi diş hekiminiz size açıklayacaktır.

Implant yapma kararında yaşlılık etken faktör mü?

Hayır. Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. Tabiki yaş faktörü hekimin değerlendirme kriterleri arasında olacaktır. Daha yaşlı kişilerin implanta olan ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha fazladır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur.

Implantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

Implantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Kanser riski var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiçbir bulguya rastlanmamıştır.

Implantlar kozmetik amaçlarla kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar. implantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir. Protez dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

Implant yerleştirilmesi ne kadar zaman alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır. Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. İyileşmenin tam olması aylar alabilir

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı